Jaki podnośnik hydrauliczny wybrać?

Małe, silne, mobilne tak w skrócie możemy opisać podnośniki hydrauliczne, które są świetną alternatywą lub uzupełnieniem podnośników samochodowych w warsztatach i serwisach naprawiających pojazdy. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy unieść auto na niedużą wysokość aby np. zdjąć koło.

Budowa podnośnika hydraulicznego jest prosta: mechanizm tłokowy na końcu, którego umieszczona jest niewielka platforma podnosząca. Za pomocą rączki do tłoków pompowany jest olej, którego wzrastające ciśnienie unosi oparte na platformie auto, a raczej jego część.

Sam podnośnik hydrauliczny zajmuje zwykle niewiele miejsca, ma około metra długości, podobnej długości jest jego rączka. Waży średnio czterdzieści  / pięćdziesiąt kilogramów. Tak nieduże urządzenie jest jednak w stanie podnieść nawet kilkadziesiąt ton. Jest to udźwig punktowy, dlatego bardzo istotny jest prawidłowe umieszczenie podnośnika hydraulicznego pod pojazdem, aby nie uszkodzić, czy porysować podwozia pojazdu. Aby ułatwić transport i umieszczenie podnośnika hydraulicznego posiada on koła jezdne i rączkę, którą wygodnie się go prowadzi. Transport podnośnika hydraulicznego jest o tyle ważny, że często jest to urządzenie wyprowadzane na zewnątrz serwisu.

 

Dzięki temu, że wysokość podnośnika hydraulicznego w pozycji z nieuniesioną platformą to zaledwie kilka do kilkunastu centrymetrów doskonale sprawdza się zarówno przy obsłudze normalnych samochodów osobowych jak i niskich aut sportowych, które mogą być bezpiecznie uniesione przez podnośnik hydrauliczny. Bardzo często właśnie do unoszenia takich pojazdów warsztaty oraz serwisy wymiany i naprawy ogumienia decydują się na zakup podnośnika hydraulicznego. Idealnym modelem do unoszenia aut sportowych jest Compac 2T-77, którego, jak nazwa pokazuje baza unoszenia jest na wysokość 77mm.

Podnośnik hydrauliczny jest wygodny, znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnych serwisach jak również, dzięki temu, że na rynku jest duża rozpiętość cenowa tego urządzenia, ma swoje miejsce w garażach domowych. Dzięki dużemu skokowi pracy siłownika hydraulicznego sam proces uniesienia nawet ciężkiego pojazdu jest dość szybki. Dodatkowo podnośnik hydrauliczny to jeden z cichszych modeli podnośników.

 

Wbrew pierwszemu odczuciu, jakie się nasuwa patrząc na podnośnik hydrauliczny, jest to urządzenie wytrzymałe. Na wytrzymałość składa się kilka czynników – wzmocnienia, materiał, z którego jest zbudowany podnośnik oraz producent.

Zwracając uwagę na tego ostatniego warto zapoznać się z produktami duńskiej firmy Compac. Posiadają charakterystyczny zielony kolor i wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Wśród marek popularnych podnośników hydraulicznych warto także rozważyć produkty włoskiej firmy Cattini.

Podnośniki hydrauliczne tej firmy nazywają się YAK – należy zwrócić uwagę na numery poszczególnych marek. Różnią się udźwigiem oraz wysokością unoszenia.

Akcesorium, które może podlegać zniszczeniu eksploatacyjnemu w podnośniku hydraulicznym są gumowe nakładki. Stosuje się je aby zabezpieczyć unoszony pojazd w miejscu styku z podnośnikiem przed rysami oraz wgnieceniami. Nakładki pomimo, że są elastyczne i trwałe podlegają zużyciu. Na szczęście ten element można dokupić osobno a jego koszt nie jest duży (kilkadziesiąt złotych).

Na co dodatkowo warto zwrócić uwagę szukając idealnego podnośnika hydraulicznego? Na gwarancję. W przypadku tego sprzętu rzadko zdarzają się poważne awarie, jednak im dłuższa gwarancja producenta, tym możemy mieć silniejsze poczucie, że sprzęt jest naprawdę o sprawdzonej, dobrej jakości. Na rynku są dostępne marki z 3 letnią gwarancją i dokładnie taki okres gwarancyjny oferowany jest przez Compac’a oraz Cattini’ego. Daje to duży komfort kupującemu.